1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Ürün Bakımı

RATTAN MOBİLYALAR

RATTAN
Rattan,  çoğunlukla Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişen, uzunluğu 185 metreye kadar çıkabilen bir ağacın saplarından elde edilen bir materyaldir.

Rattan, kullanılmaya hala devam eden en eski mobilya hammaddelerinden biridir. Şık görünümü, dayanıklılığı ve esnekliğinden dolayı özellikle son yıllarda çok popüler olmuştur. Çevre dostu olması ve bakterilerle ayrışabilen özelliği, rattan ürünlerin çok uzun yıllar kullanılabilmesine imkan vermektedir.

Rattan-Hasır mobilyalar doğal malzeme oluşu ve işleniş itibariyle sıcak yaz günlerinin en ferah, en kullanışlı ürünleridir.  Uzakdoğunun sıcak etkisini bulunduğu ortama taşır, her ortama her mekana uyum sağlar. Dünyada bu tür mobilyaların tamamına yakını Uzakdoğu'da üretilmektedir. Üretim çok küçük, ilkel atölyelerden, yüksek teknoloji kullanan büyük fabrikalara kadar dağılmaktadır.

Rattan Mobilyaların Kalitesi Nasıl Ölçülür?
Rattan-hasır ürünler her ne kadar el işine dayalı üretim ise de, kaliteli bir üretim için çok aşamalı kontrol sistemi ve oturmuş bir üretim sistemine gerek vardır.

Kaliteli bir üründe ölçüler standartlaşmış olmalı (%1 i geçen ölçü farkı kaliteyi düşürür).

Hasır örgüler gergin olmalı seyrek ve esnek olmamalı, hasırların uç bitimleri çok iyi gizlenmelidir. Ana gövde bağlantılarını gizleyen bandajlar çok sıkı ve düzgün örülmüş olmalıdır.

Rattan Mobilyaların kullanımında ve bakımında nelere dikkat edilmelidir?
Rattan-hasır ürünler genellikle teras ve veranda mobilyası olarak kullanıldığından, özellikle şu noktalara çok dikkat edilmesi gerekir.
• Soyularak işlenmiş olan Rattan ve Hasır mobilyaların kışın dış ortamda açıkta ve rutubetli ortamlarda bırakılması sakıncalıdır.
• Aşırı sudan korunması gerekir, su ile yıkanmamalı, sürekli yağmurlardan korunmalı.
• Aşırı rutubet (kapalı ortamlarda) küflenmeye neden olabilir.
• Temizliği fırça veya bez ile yapılmalıdır.
• Aşırı sıcak veya soğuk ürüne hiçbir zarar vermez.

Bu hususlara dikkat edildiğinde kaliteli bir ürünü çok uzun yıllar sizinle birlikte yaşar.

Bamboo World Koleksiyonunda Hangi Tip Rattan Ürünler Yer Alıyor?
Bamboo World ürün kolleksiyonunda rattan masa ve sandalyelerin dışında oturma grupları, yatak odası takımları, servis arabaları, sehpalar ve dolaplar farklı renk ve özel dokuma çeşitleri ile satılmaktadır. Ayrıca dayanıklı bir ahşap iskelet üzerine rattan kaplama ile yapılmış sehpalar, masalar, oturma grupları mekan içerisinde diğer ahşap ürünlerle bir bütünlük sağlamakta ve müşterilere farklı seçenekler sunmaktadır. Tamamen el işçiliğine dayalı olan mobilyalar, hem estetik görünümleri hem de kaliteli işçilikleri ile dikkat çekerler.

ÖRGÜ MOBİLYALAR
MUZ LİFİ , SU SÜMBÜLÜ
Tıpkı rattan gibi, tropik bölgelerde yetişen uzun köklü ve dallı diğer bitkiler de mobilya sektöründe kullanılmaktadır. Bu materyallerin kolay bükülüp şekil verilerek örülebilmesi, tamamen doğal malzemeler olmaları ve mobilyaya kattıkları estetik tercih edilmelerinde önemli rol oynamaktadır.

Muz lifi, muz ağacının liflerinden, su sümbülü “water hyacinth” adı verilen çiçekli bir bitkiden, abaka ise yine muz familyasından (“Musa Textilis”- Türkiye’de “kenevir muzu” olarak bilinir) gelen bir ağacın sap liflerinden elde edilen materyallerdir.

Örgü Mobilyaların Bakımları ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Bu malzemelerden yapılmış ürünler, ıslak sabunlu bir bezle silinerek temizlenebilir; ancak tamamiyle doğal liflerden oluştuğu için yoğun suyla yıkanması ve/veya yağmur-kar altında bırakılması materyalde çürümeye yol açacaktır.

Muz lifi, su sümbülü, ve abaka gibi tropik bitki ve liflerden üretilmiş mobilyalar korunaklı kullanım grubuna girmekte. Bu nedenle, aşağıdaki noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir.
• Yağmurlardan korumak amacıyla saçak altında kullanılması görünümünü koruyacağı gibi uzun ömürlü olmasını sağlar.
• Kullanılan mobilya naturel renkte olmayıp cila ile renklendirilmişse, uzun kullanımda renk solmasına karşı güneşten korunmalı.
• Yaz mevsimi dışında, doğal malzemeli örgü mobilyalar rutubetsiz kapalı mekanda saklanmalı.
• Cilası bozulmuş örgü mobilyalar, sezon öncesi suya ve solmaya karşı dayanıklı malzemeler ile cilalanabilir.

Son yıllarda mağazalarımızda en çok satılan örgü mobilyalar; deri ve keten ile kombine edilerek doğal bir sıcaklık oluşturuyor.

BAMBU
Bambu aslen bir çeşit ot olup 30 cm büyüklükten 40 m boyda bir ağaca dönüşebilir.
Sık ormanlardan, yüksek dağlara kadar, bir çok farklı iklimde yetişir.

Bambu, hem dekoratif hem de kullanışlı bir malzeme olup, dünyanın bir çok noktasında yiyecekten inşaat malzemesine kadar çok çeşitli bir kullanım alanına sahiptir. Otlar familyasının en çeşitli alt grubudur. Çok çabuk büyür ve yayılır. Örneğin 18 metrelik bir ağacın yeniden oluşabilmesi için gereken süre 60 yıl iken, bambu için sadece 59 gündür ve diğer ağaçlara oranla çok az kimyasal ve böcek ilacı ile yetişir.

Bununla beraber, dünyada 1 milyarın üzerinde insan bambu evlerde yaşamaktadır. Bambu, diğer sert gövdeli ağaçlar gibi, hacimsel olarak stabildir: çekmez, genişlemez ve kolay kolay deforme olmaz. Yine diğer ağaçlar gibi işlenebilir, boyanabilir, cilalanabilir.

Bambu Mobilyaların Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Bambu mobilyanın bakımı da diğer sert gövdeli ağaçlardan üretilen mobilyalardan çok farklı değildir. Hafif bir fırça ile veya elektrikli süpürgelerle tozu alınabilir. Lekelendiği takdirde, leke bekletilmeden, hafif sabunlu su ile silmek sureti ile temizlenmeli ve ardından vakit geçirilmeden kurulanmalıdır.

Bambu nemi sever ancak dış mekan mobilya olarak kullanılamaz. Direk güneş ışınları, yağmur ve çiy, mobilyalar için oldukça zararlıdır. Aynı şekilde iç mekanda, ısı üniteleri yakınında kullanılması kurumasına, içerdiği nemi ve dolayısı ile dayanıklılığını kaybetmesine neden olur ve herhangi bir basınç karşısında kırılabilir. Islak olmayan nemli bir süngerle silinmesi, ideal nem oranını korumasına yardımcı olur.

Düzenli olarak yılda bir kez deterjan/sabun ve su kombinasyonu ile ve bir sünger yardımı ile silinebilir ve ardından kurulanmalıdır. Ancak bağlantı noktaları sudan ziyade fırça ile temizlenmelidir. Suyla teması akabinde kurulanması ve kurutulması çok çabuk yapılmalı fakat bambu boyalı ise su ile temizlikten, boyanın çatlayabileceği ihtimali düşünülerek kaçınılmalıdır.

RATTAN GÖRÜNÜMLÜ PLASTİK ( poly rattan )
Doğal Rattan ürünler oldukça şık ve rahat oldukları halde, dış mekanlarda üstü açık bırakılacak şekilde çok fazla kullanılamazlar. Bu nedenle mobilya üreticileri rattan örgüsünü benzer görünümü sağlayacak şekilde, dış mekan için çok uygun olan plastik malzemesi ile tasarlamışlardır.

Rattanın şık görünümü teknolojinin nimetleriyle birleştirilmiş; ortaya 4 mevsim dış mekan da kullanılabilir, yıkanabilir mobilyalar ortaya çıkmıştır. İç konstrüksiyonu alüminyum olan bu ürünlerde, plastik aynı rattan stili ile örülmüştür. Bu sayede her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık kazanan ürünler uzun yıllar kullanılabilir.

Rattan Görünümlü Mobilyaları Nerelerde Kullanabilirim?
Tüm malzemesi alüminyum ve plastik olan ürünler hafif oldukları içinde bahçe, deniz ve havuz kenarları ile teraslarda rahatlıkla kullanılır, kir tutmayan, çok dayanıklı, çevre dostu, zehirli muhteviyat içermeyen, bakteri barındırmayan, geri dönüşümlü ürünlerdir.

Rattan Görünümlü Mobilyaların Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Ürünler ultraviole ışıklara, suya (rahatlıkla yıkanabilir), donmaya karşı dayanıklıdır ve her hangi ekstra bir bakım gerektirmez. Ancak ürünlerin iyi durumda uzun süre kullanımı için kış boyunca kapalı mekan da muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu tip ürünlerin temizliği ve bakımı çok kolay olup, su püskürtülüp,  yumuşak bir fırça yardımıyla silinmek suretiyle yapılabilmektedir.

Bamboo World Hangi Rattan Görünümlü Mobilya Ürünleri Satılmaktadır?
Bamboo World markası olarak son yıllarda üstün kalitede plastik rattan ürünleri mağazalarımızda satışa sunmaktayız. Ürünler, polietilen maddesinden yapılan emsalsiz Viro sentetik liflerinin elde örülmesi ile üretilmiştir. Viro  üstün bir kaliteye sahiptir.